Haber

Kızılırmak Deltası kuruyor


UNESCO Dünya geçici miras listesinki Kızılırmak Deltası’nın yaşadığı tehlikeli kuraklık, havadan görüntülendi.


Samsun’un Bafra ve 19 Mayıs ilçeleri üzerinde yer alan, Türkiye’nin en önemli sulak alanlarından Kızılırmak Deltası’ndaki kuraklık, tehlikeli boyutlara ulaştı.

“KUŞ CENNETİ” DE YOK OLMAK ÜZERE

Kuş Cenneti olarak bilinen ve göçmen kuşlar için uğrak bir nokta olan Kızılırmak Deltası son yılların en büyük kuraklık tehdidi ile karşı karşıya kaldı. Drone ile havadan görüntülenen Kuş Cenneti’nde çatlak topraklar ve azalan su seviyesi dikkat çekti.

Kızılırmak Deltası kuruyor


Kızılırmak Deltası kuruyor #1

“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİ HEP BERABER YAŞIYORUZ”

Kuraklık tehlikesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Demir, son 50 yılda Türkiye’nin sulak alanlarının yarısını kaybettiğini söyledi.

Kızılırmak Deltası kuruyor #2

Kızılırmak Deltası’nda yaşanan kuraklıkla ilgili bilgi veren Demir, şu açıklamalarda bulundu:

“Samsun ve Karadeniz Bölgesi maalesef önemli derecede yaz kuraklığından etkilenen bölge olarak karşımıza çıkıyor. Samsun son 4 aydır istenilen düzeyde bir yağış alamadı. Maalesef iklim değişikliğini hep beraber olumsuz bir şekilde yaşıyoruz. Ülkemizin sulak alanları bazında baktığımızda en önemli 3 alanı da bu bölgede görüyoruz. Bunlardan en önemlisi olarak Kızılırmak Deltası, Lâdik Gölü ve Suluova Yedikır Barajı sulak alanı olarak karşımıza çıkıyor.

Kızılırmak Deltası kuruyor #3

SULAK ALANLAR, KURAKLIK TEHDİDİ ALTINDA

Bunları incelediğimiz zaman son 4-5 yıldır bu etkiyi görüyoruz ama bu seneki daha fazla. Yaşanan bu süreçle beraber sulak alanlarımız ciddi bir kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya. Su seviyesinde önemli düşüş olduğunu ve aynı zamanda hem habitat hem de biyolojik unsurlar da ciddi anlamda zarar gördüğünü söylemek mümkün. Orada yaşayan canlılar kuraklıktan doğrudan etkileniyor.”

Kızılırmak Deltası kuruyor #4

Kızılırmak Deltası kuruyor #5

Kızılırmak Deltası kuruyor #6

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu