Haber

İngiltere’den Terhune katliamının sorumlularına yaptırım


Dışişleri Bakanı Raab, milis grubu ve iki liderinin mal varlıklarını dondurduklarını bildirdi.


Libya Terhune’deki toplu mezarlarla ilgili Londra yönetiminden adım geldi.

İngiltere, Terhune’deki çok sayıda toplu mezarda bulunan sivillerin öldürülmesinden sorumlu, Hafter yanlısı Kaniyat milisleri ve liderlerini yaptırım listesine aldı.

MAL VARLIKLARI DONDURULDU

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Kaniyat milislerinin 2020 yılına kadar masum insanların katledildiği ve işkence yapıldığı 5 yıllık bir terör egemenliğini yönettiğini vurgulayarak, “İngiltere bugün, milis grubu ve iki liderinin mal varlıkları dondurdu ve seyahat yasağı getirdi. Bu zulümlerden dolayı onlardan hesap soracağız.” ifadelerini kullandı.

“AÇIK BİR MESAJ”

İngiltere’nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dan Sorumlu Devlet Bakanı James Cleverly de yaptığı yazılı açıklamada, yeni yaptırımların, Libya’daki ciddi insan hakları veya uluslararası insancıl hukukun ihlallerinden sorumlu olanların yaptıklarının sonuçlarıyla karşılaşacağına dair açık bir mesaj verdiğini belirtti.

İngiltere den Terhune katliamının sorumlularına yaptırım #1

“KURBANLAR İÇİN ADALET SAĞLANMALI”

Ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Hafter yanlısı Kaniyat milisleri ve liderleri Muhamed el-Kani ve Abdurahim el-Kani’nin, Libya’nın Terhuna kentinde zorla kaybetmeler, işkence ve sivillerin öldürülmesini içeren bir terör egemenliğini yönettiğini kaydeden Cleverly, Libya’da devam eden cezasızlık ortamıyla ilgilenilmesi ve kurbanlar için adaletin sağlanması gerektiğini belirtti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu